ПочатокКолекціяКилими

EN  EN

Усі розділи колекції



Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

 
Килим. 1782.
с. Могильне, Волинська губ.
(нині с. Жовтневе, Волинська обл.)
Вовна, ручне ткацтво

      Музей по праву може пишатися своєю визначною (1199 одиниць) колекцією українських килимів ХVІІІ–ХХ ст. Її початок був закладений у перше десятиліття ХХ ст. видатними вченими М. Ф. Біляшівським і Д. М. Щербаківським, завдяки яким з кожної експедиції по Київщині, Полтавщині, Чернігівщині, Поділлю, Волині до музею надходили твори килимового мистецтва. Значна частина надійшла в дарунок від колекціонерів і приватних осіб. Збиральницька діяльність продовжувалась і у другій половині ХХ ст. Зростала колекція шляхом здійснення наукових експедицій, надходжень з виставок, закупок музею та Міністерства культури УРСР.

      Перші відомості про використання килимів на території України походять з літописних джерел, у яких неодноразово килим згадується як річ, що вживалась у ритуалі князівського поховання. До другої половини ХVІ ст. відносяться найдавніші згадки про місцевих майстрів-килимарів. У ХVІ– ХVІІ ст. виробництво килимів зосереджувалося переважно у поміщицьких майстернях. А у ХVІІІ – першій половині ХІХ ст. у містах та селах з’являються кустарні підприємства. Виготовлені в Україні килими використовувалися не лише на місцевому ринку, а й вивозилися за її межі.

      Ужиткові функції килима були досить різноманітними. Їх використовували для покриття ослонів, столів, скринь, на підлогу, постіль. Килимами завішували стіни. Під час похоронного обряду ними покривали труну. Важливу роль відігравали килими і в церковному інтер’єрі. Ними застеляли підлогу, вівтар. Від призначення килимів залежали їхні форми, розміри, оздоблення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.
 

Килим. ХVІІІ ст.
Полтавська губ.
Вовна, ручне ткацтво

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.
 

Килим. 1827
с. Борисівка, Липовецький пов.,
Київська губ.
Вовна, ручне ткацтво

      Виробляли килими з овечої вовни, іноді для основи використовували коноплі або льон. Фарбували нитки лише природними барвниками з місцевих рослин і навіть комах. Ткали килими на вертикальних або горизонтальних верстатах.

      Група килимів ХVІІІ–ХІХ ст. з Полтавщини, Київщини, Чернігівщини з рослинним узором – найбільша в музейній колекції. Орнамент складається із зображень квітів, більше чи менше стилізованих, або галузок з квітами, розташованих ритмічно чи пов’язаних у загальний узор, іноді це центрична квіткова композиція. Килими цієї групи, вірогідно, є розвитком типу квіткових перських килимів. Але крім східних тенденцій відчувається і вплив західноєвропейських мистецьких стилів, зокрема стилю бароко.

      У південних і західних регіонах України (Поділля) також були розповсюджені килими з рослинним орнаментом, але зовсім іншого характеру. Стилізація рослинного орнаменту, колорит, композиційна побудова дозволяють віднести цю групу до кола впливу малоазійського мистецтва. Характерною ознакою подільських килимів є введення у їхню композицію зображень людей (переважно військових), тварин, птахів і цілих жанрових сцен.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення. 

 
Килим. 1831
м. Гельмязів, Золотоніський пов.,
Полтавська губ.
Вовна, ручне ткацтво

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

 
Килим. ХІХ ст.
Подільська губ.
Коноплі, вовна, ручне ткацтво

      Для килимів західних регіонів України (Галичина, Буковина, Волинь), витканих на горизонтальних верстатах, характерний геометричний або рослинно-геометризований орнамент.

      У музейній збірці почесне місце займає унікальна колекція датованих килимів, яка налічує 41 одиницю зберігання. Найдавніший датований килим (1782 рік) походить з Волині і орнаментований геометричним узором.

      Раритетом є килим, що походить з поховання гетьмана Данила Апостола у Спасо-Преображенській церкві села Великі Сорочинці Полтавської області (1734 р.).

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

 
І.А. Пастух (1912–1960). Килим. 1959–1960.
м. Заболотів, Івано-Франківська обл.
Вовна, ручне ткацтво

      В окрему групу можна виділити килими кінця ХІХ - початку ХХ ст., характерною особливістю яких є збереження традиційних орнаментальних схем та окремих мотивів й активне використання нових на той час анілінових барвників.

      20–30-ті роки ХХ ст. в українському килимарстві були позначені творчою взаємопрацею професійних художників образотворчого мистецтва М. Дерегуса, Д. Шавикіна, С. Колоса, О. Саєнка з майстрами народного мистецтва по створенню монументальних килимів-гобеленів.

      Відродження давніх традицій українського народного килимарства було головним завданням численних підприємств народних художніх промислів, які створювалися у 1960–1970 рр. у давніх ткацьких центрах. У музеї зберігається значна за обсягом збірка орнаментальних килимів з Опішного, Решетилівки, Нових Санжар (Полтавська обл.), Дігтярів (Чернігівська обл.), Клембівки (Вінницька обл.), Глинян (Львівська обл.), Заболотова, Коломиї, Косова (Івано-Франківська обл.), Хотина (Чернівецька обл.). У той же час працює ціла когорта професійних художників, які створюють килими і гобелени, поєднуючи новаторські пошуки зі збереженням народних традицій.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

О.Л.Машкевич  
(1925 - 1996).
Килим "Троянди та виноград". 1984.

м. Київ
Вовна, ручне ткацтво

Н.Н. Бабенко  
(1926 - 2009).
Килим
«Прозора осінь». 1977.

с. Решетилівка,
Полтавська обл.
Вовна, ручне ткацтво

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.
Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.
 

Л.Є. Жоголь (1930 р. н.).
Гобелен «Здесь много наших полегло, земля взрастила им цветы – калину, дуб и васильки…», 1990 р.

м. Київ
Вовна, ручне ткацтво

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.
 

С.І. Бутковська (1959 р. н.)
Гобелен «Спалах далекої зірки». 2005.

м. Тернопіль
Вовна, ручне ткацтво

      Визначне місце у музейній колекції займають твори І.Литовченка, О. Машкевича, Л. Жоголь, Л. Товстухи, Н. Бабенко, Б. Шнайдера, М. Шнайдер-Сенюк, М. Біласа, Л. Бровді, які по праву увійшли до золотого фонду українського народного декоративного мистецтва.

Ольга Єрмак
фото Михаїл Андреєв

 

На початок





ПочатокКолекціяКилими


© 2012 Національний музей українського народного декоративного мистецтва: Умови використання матеріалів