Початок ->Колекція ->Народний одяг


Народний одяг

Пошук

Усі розділи колекції



Музею належить одна з кращих колекцій народного одягу ХІХ-ХХ ст. Знайомство з ним дає змогу відчути естетичні уподобання наших предків, зрозуміти функціональні, конструктивні та художньо-естетичні особливості вбрання різних історико-етнокультурних регіонів України.

Середню Надніпрянщину представляють вишукані строї Київської, Черкаської, Кіровоградської, Полтавської, Чернігівської областей. Основними складовими частинами одягу тут були довгі лляні домоткані сорочки, прикрашені вишитим орнаментом; багатоколірні плахти, ткані з вовни вищого ґатунку; доморобні запаски та фартухи з крамних тканин (парчі, тафти). Доповнювали одяг різноманітні головні убори (хустки, очіпки, вінки), пояси, взуття та прикраси (коралі, бурштин).

В червоно-білих строях Західного Полісся (Рівненська, Волинська, Житомирська обл.) збереглися найдавніші традиції виготовлення та оздоблення вбрання. Це простежується в нескладних мотивах вишитих і тканих орнаментів сорочок, доморобних спідниць — літників і андараків; побутуванні білих полотняних хусток з вишитими кутами та складних платових жіночих головних уборів — наміток.

Витонченим співвідношеням кольорів і конструктивною довершеністю відзначаються строї Поділля (Вінницька, Хмельницька, Тернопільська обл.), Буковини (Чернівецька обл.). Одночасно зі спільними рисами тут простежується багато локальних варіантів одягу. Саме в цих регіонах були розповсюджені горботки (стародавній вид незшитого поясного одягу), довгополі темно-коричневі вишукано оздоблені сіряки, хутряні безрукавки-цурканки. Жіночі та чоловічі сорочки вигадливо прикрашали вишитими орнаментами, для яких використовувались бавовняні, вовняні нитки, металеву «сухозлоть», бісер. У колориті переважали темні барви.

Серед строїв Західної України — святкові жіночі львівські комплекси одягу з поліхромними орнаментами на сорочках і хустках; із спідницями-шорцами або мальованками та вишуканими камізельками.

У гірських місцевостях Карпат і Закарпаття прийоми створення одягу майже без зміни передавалися від покоління до покоління, кожне село мало свої строї, що відрізнялися від інших конструкцією, декоративним оздобленням, кольором. Наочним свідченням того є розмаїття гуцульських, лемківських, бойківських, покутських сорочок, запасок, кептарів тощо, а також численних прикрас з бісеру (гердани, силянки) та кольорового скла (венеціанське намисто), шкіряних поясів-чересів, взуття, головних уборів і багатьох інших доповнень одягу. Ці та інші строї зберігаються в фондах музею, кращі з них представлені в експозиції.

А. Гасанова.

 

На початок


Рекомендуємо роздивитися




Початок ->Колекція ->Народний одяг


© 2006 Музей українського народного декоративного мистецтва Усі права захищені