Початок ->Наукова діяльність ->Конференція-08





Музейні колекції: історія, дослідження, атрибуція


Міжнародна науково-практична конференція
МУНДМ, 14-15 листопада 2008 року.


       14 – 15 листопада 2008 р. у Музеї українського народного декоративного мистецтва відбулася Міжнародна наукова конференція «Музейні колекції: історія, дослідження, атрибуція», в роботі якої взяли участь представники музеїв, науково-дослідних інститутів, вищих навчальних закладів Києва, Львова, Харкова, Бахчисараю, Чигирина, Одеси, Полтави, Донецька, Запоріжжя, Галича, Ялти, Опішного, Вінниці, Переяслава-Хмельницького, Санкт-Петербурга, Калуги, Варшави. Конференцію відкрила директор Музею українського народного декоративного мистецтва Вялець А. Ф., яка у своєму виступі охарактеризувала стан музейної галузі в Україні, подвижницьку роботу музейних працівників на ниві збереження, примноження та всебічного вивчення музейних колекцій.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

       Учасники конференції, а це 30 доповідачів (мистецтвознавців, істориків, етнографів, культурологів, реставраторів), свої доповіді присвятили важливій складовій діяльності музеїв – науковому дослідженню, вивченню та атрибуції музейних колекцій, окремих груп і пам’яток.
Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

       Загальне визначення музею як інструменту культури подав у своєму виступі М. Селівачов.

       Були розглянуті шляхи формування багатьох музейних зібрань, проблеми їх вивчення, систематизації, експонування та збереження (О. Новодережкіна, Т. Романова, А. Полканова, Л. Мельничук, Л. Попова, О. Федорчук, Т. Зіненко та ін.).

       Ряд доповідачів звернули увагу на окремі осередки традиційної народної культури та їх пам’ятки, що зберігаються у музейних зібраннях (О. Клименко, Ю. Смолій, М. Пігуляк, М. Юр, Л. Главацька, І. Несен).

       Заслухано теми, присвячені атрибуції окремих пам’яток. Серед них заслуговують на увагу доповіді В. Пуцка («Срібний з черню медальйон, датований 1757 р.»), Л. Білоус («Три антимінси в колекції МУНДМ»), І. Глєбової («Дослідження англійських мідьоритів з колекції Одеського музею західного та східного мистецтва»), Л. Петренко («Друга символіка світу»).
Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

       Серйозне дослідження підготувала науковий співробітник Державного Ермітажу (м. Санкт-Петербург) Г. Серкіна на тему: «Кольорова семантика орнаменту тюркомовних народів».

       Деякі аспекти атрибуції творів кераміки озвучила І. Бекетова, побудувавши свій виступ на матеріалах колекції МУНДМ з демонструванням цікавого відеоряду.

       Змістовними були доповіді, присвячені матеріалам з історії музичного життя України 1920-х рр. в колекції Вінницького обласного краєзнавчого музею (Л. Семенко) та колекції творів сценографії музичного театру в зібранні Харківського художнього музею (Л. Авраменко).

       Загалом у виступах доповідачів було відзначено, що українська музеєзнавча наука на сьогодні має значні досягнення в галузі атрибуції та дослідження музейних колекцій, що засвідчують матеріали багатьох музейних наукових конференцій, монографічні видання, каталоги, журнальні публікації тощо.

       Під час обговорення учасники конференції наголошували на необхідності подальшого всебічного вивчення творів, що складають музейні колекції з метою їх популяризації та введення у науковий обіг. Необхідно сприяти у цьому дослідникам, надавати можливість музейним фахівцям працювати в архівах, бібліотеках, інших музейних закладах.

       Музеї, які зберігають безцінні колекції, потребують більш уважного ставлення до себе з боку владних структур, в першу чергу фінансування на придбання творів, здійснення стажувань і відряджень, виготовлення обладнання для експозицій і фондосховищ.

       В рамках конференції відбулися презентація збірника матеріалів попередньої конференції «Народний костюм як виразник національної ідентичності», знайомство з виставкою творів Ганни Собачко-Шостак (до 125-річчя від дня народження) з фондів МУНДМ, а також дефіле «Український народний костюм кінця ХІХ – початку ХХ ст.» з фондів музею, про що докладніше можна дізнатися у наступному матеріалі.

Людмила Білоус



Програма конференції



Збірник наукових праць (анотація та зміст)



  Дефіле
«Український народний костюм кінця ХІХ – початку ХХ ст.»



      Вперше колекція народних строїв була представлена не в статичному просторі виставкових залів, а в динамічному русі на килимовій доріжці.

      Дівчата та хлопці з фольклорного гурту Київського обласного училища культури та мистецтв „Онуки полянські” демонстрували автентичний одяг Наддніпрянщини, Волині, Поділля та Гуцульщини. Учасники конференції побачили ...

( Читати повністю >> )
Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.



Повний текст та ілюстрації >>





 




Початок ->Наукова діяльність ->Конференція-08


© 2008 Музей українського народного декоративного мистецтва: Усі права захищені