Початок -> Виставки -> "Співаючий світанки"

Співаючий світанки


Образ півня в художній кераміці
(грудень 2005 - січень 2006).

Пошук

Усі представлені виставки

Півник. Скульптура. Горбачов Ю.М.

Музей українського народного декоративного мистецтва зберігає багату колекцію народної керамічної іграшки та фігурної пластики XIX – XX століть. Збірка охоплює майже всі гончарні осередки України, представляє відомі в мистецтві імена народних і професійних майстрів.
Виставкою “Співаючий світанки” Музей започатковує новий проект – серію виставок під загальною назвою “Українська народна іграшка”. Саме Півень, відважний ватажок, веде нас у чарівний світ народних уявлень, легенд, оповідей. Образ півня в традиції українського світогляду непересічний. «Голосисте горлечко, золотий гребінець, шовкова голівонька, масляна борідонька» – говорять про нього в казках. Народ склав про півня загадки.

    Не цар, а в короні.
    Не годинник, а час промовляє.
    Не сторож, а всіх будить.

    Гребінь маю - та не користуюсь ним,
    шпори маю – та верхи не їжджу.

    Двічі народився, жодного разу не хрестився,
    сам співав, а помер – не відспівали.

У народних уявленнях образ півня багатозначний, часто навіть парадоксальний. Півень – гордовитий красень і чепурун, бравий командир і відважний ватажок. Він хоробрий і доблесний воїн, але й часто задерикуватий хвалько. Півень – справний хазяїн, щедрий і привітний господар. Він енергійний і життєрадісний, надійний охоронець і пильний сторож. В цьому його життєва сила та міць.

У міфологічній традиції багатьох народів півень – птах, пов’язаний з сонцем: він не тільки сповіщає про початок дня, але є провідником сонця в річному та добовому циклах. Як і сонце, півень володіє даром всевідання, надійно пильнує день. Півень – земний образ, трансформація небесного вогню – сонця. Він охороняє від небезпеки, розгонює своїм криком нечисту силу, відлякує біду. Згідно з народними уявленнями, нічні привиди зникають з першим криком півня. Він вітає схід сонця, обертає до втечі сили зла та тьми, пильнує небезпеку. Золочений півень охороняє дзвіниці в час темряви, коли мовчать дзвони.

У народно-поетичному осмисленні птахи є посередниками між небом і людьми, створіннями Сонця, провісниками весни, символами воскресення, вічного відродження життя. На Світових деревах птахи живуть на стовбурах, біля верхівок і коріння, символізуючи душі покійних, підземне життя та вознесіння на небо. Образ півня причетний до головних життєвих подій: життя – смерть – нове народження (вічне відродження життя).

У народному мистецтві зображення півня та сонця нерідко чергуються, зустрічаються символічні зображення сонця у вигляді півня в колі, а блискавки – у вигляді гребінця. В декоративних розписах, вишивках, гончарстві, виробах склярів та різбярів образ півня – один з найулюбленіших. Глиняні голосисті свищики-півники ліпили в гончарних осередках і поважні майстри, і діти. Іграшки були різні: прості теракотові, розписані ангобами, вкриті різнокольоровими поливами. Груди півників часто прикрашали солярні символи – кола, розети, крапки, розташовані по колу.
Світильник. Печорний П.П.

На виставці представлені іграшки та фігурний посуд Київщини та Полтавщини кінця XIX – початку XX століть, вироби опішнянських майстрів 30 – 70-х років XX століття, твори відомих керамістів: Марфи Тягун, Насті Білик-Пошивайло, Гаврила Пошивайла з Опішного, Петра Печерного, Омеляна Желєзняка, Федора Олексієнка з Києва, Надії Протор’євої з Ваилькова, Миколи Тарасенка з Дибинців, Миколи Піщенка з Ічні, Василя Газдика з Вільхівки та багатьох інших.

В християнській традиції символізм півня позитивний: він уособлює світло та відродження, протистоїть темряві духовного невігластва. За легендою своїми криками він відлічував три відречення від Христа його учня, майбутнього апостола Петра. “... истинно, истинно говорю тебе: не пропоет петух, как отречешься от Меня трижды», - відповідає Іісус Петру, коли той присягається у відданості. Саме тому півень – один з атрибутів святого Петра, який в свою чергу є опікуном годинникарів.

Кожен день з віку до віку півень надійно і радісно сповіщає про новий день, співає про сонце, про життя, про нові справи. Співаючий світанки днями, роками, віками... Так було, так є і так буде завжди...

Ірина Бекетова

 

На початок


З експонатів виставки

Півник. Скульптура. Півень. Холопцев А.М. Півень. Холопцев А.М. Півень. Холопцев А.М. Півник. Білик-Пошивайло А.С. Куманець «Півник». Півник. Свищік. Куманець «Півник»



Початок -> Виставки -> "Співаючий світанки"


© 2006 Музей українського народного декоративного мистецтва: Умови використання матеріалав