Ваза з портретом І. Я. Франка. 1956 р.


ПочатокПроект "Експонат місяця": Декоративна ваза з портретом І. Я. Франка. 1956 р.

Усі експонати

     Експонатами місяця липня визначено декоративну вазу з портретом І. Я. Франка. 1956 р.

     Ваза виконана до 100-річчя від дня народження видатного письменника, поета, критика, перекладача, громадського діяча Івана Яковича Франка (1856 - 1916).

     Іван Франко народився 27 серпня 1856 року у селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту в Східній Галичині (тепер Львівська область) у родині коваля Якова Франка та Марії Кульчицької-Франко.

     На вшанування видатного українця Івана Франка названо місто, Львівський університет, Дрогобицький і Житомирський педагогічні інститути, Львівський оперний та Київський драматичний театри, бібліотеки, вулиці в багатьох містах. У будинку, де народився і провів дитинство письменник, створено меморіальний музей. Твори Франка видавалися багато разів як в Україні, так і за кордоном.

     Іван Якович Франко помер 28 травня 1916 року, похований на Личаківському цвинтарі у Львові. Тільки у 1933 р. на його могилі було споруджено пам'ятник із фігурою каменяра – символічним образом, що походить від однойменного літературного твору поета.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення. Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

     Декоративна ваза була виготовлена провідними художниками Київського експериментального кераміко-художнього заводу.

     Автор форми вази Олександр Дмитрович Сорокін (1909 - 1982) художник універсального діапазону, який створював форми посуду, ваз, скульптури, сувенірів, розписував фарфорові вироби.

     Автором фотопортрета І. Я. Франка є Д.К. Пономарьов, який використав для цього світлини 1896 р.

     Орнаментальний розпис на вазі належить Марфі Ксенофонтівні Тимченко (1922 - 2009) – народному художнику України, лауреату Шевченківської премії, першому лауреату премії ім. Катерини Білокур, знаному майстру декоративного розпису.

     Ваза білого кольору, овоїдної форми, з широкими розгорнутими вінцями, на високій від'ємній ніжці. На тулубі вази чорно-білий портрет з погрудним зображенням Івана Франка у вишитій сорочці, який розміщений в орнаментальному, овальної форми, резерві, підкресленому смугою із золотистих завитків і чорно-зелених листочків.

     Ваза декорована традиційним петриківським орнаментом із крупних квітів і листочків. Розпис виконаний в червоних, зелених, коричневих, жовтих і чорних кольорах. Край вінець, тулуба і ніжки відведені вузькою смугою золота.

     На денці вази надглазурний чорного кольору авторський напис: «Фото Пономарева Д.К. Роспись Тимченко М.К.». Марка синя, надглазурна, круглої форми, з написом у центрі «Київ» і стилізованою квіткою.

Наталія Густіліна

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.


Пам’ятник Іванові Франку та скульптурна композиція за мотивами твору «Захар Беркут» у с. Тухля Сколівського району Львівської області.


 

На початок

ПочатокПроект "Експонат місяця": Декоративна ваза з портретом І. Я. Франка. 1956 р.


© 2016 Національний музей українського народного декоративного мистецтва: Умови використання матеріалів