панно Марії Буряк «Перед святом»


ПочатокПроект "Експонат місяця": панно Марії Буряк «Перед святом»

Усі експонати

     Музейним експонатом липня визначено панно Марії Буряк «Перед святом».

     Марія Пантелеймонівна Буряк народилася 16 серпня 1935 р. у с. Ковалин Переяслав – Хмельницького району Київської області в сім’ї хліборобів. Через важку хворобу закінчила лише чотири класи середньої школи. Але хвороба не зламала великого прагнення художниці до освіти та творчості. Марія самостійно удосконалювала та розвивала свої твори здібності, займаючись різними видами мистецтва: вишивкою, написанням віршів, казок і звісно ж – малюванням, в якому і знайшла своє покликання.

     Перше, що художниця почала малювати – це узори для вишивок. Згодом з’явилися картинки на папері різноманітної тематики. Але переважали роботи, в яких розквітають квіти, потопають у зелені дерев хати.

     Знайомство Марії Буряк з художницею Лізою Мироновою стало початком її визнання. Вона порадила талановитій майстрині надати декілька картин на художню виставку у Києві, у залах Спілки художників України. З того часу декоративні розписи художниці почали систематично експонуватися, а згодом відбулася і перша персональна виставка.

 

     Перші свої орнаментальні композиції Марія створювала на білому тлі, що нагадували настінні розписи Київщини: «Павич» (1968 р.), «Павичі та троянди» (1969 р.), «Павичі та троянди» (1969 р.).

     Наступні свої «казкові мрії» майстриня втілювала на кольоровому тлі, що надавало її творам ще більшої виразності: «У ковалів» (1972 р.), «У грозову ніч» (1978 р.), «Весняна пісня» (1980 р.), «На щастя» (1983 р.).

     У творчому доробку Марії Буряк присутні рослинно-орнаментальні композиції, часто з фантастичними птахами, сюжетні, тематичні, у яких майстриня звертається до української історії, народного побуту та пісенного фольклору.

     Панно «Перед святом» (1983 р.) привертає до себе увагу барвистістю кольорів. У центрі горизонтальної композиції, на темно-червоному тлі – розлоге, квітуче гілля, між якими заховалися три пташки. Квіти, пуп’янки, листя – різної форми, розміру та кольору, композиційно узгоджені на папері.

     Творчість Марії Буряк була високо пошанована. У 1995 р. вона отримала звання заслуженого майстра народної творчості України. Про неї написано статті та видано альбом ( 2005р.) ЇЇ твори є продовженням традицій декоративного розпису Київщини, але позначені власним світосприйняттям та мистецьким хистом.

     

Нікітіна Наталя

     

 

На початок

ПочатокПроект "Експонат місяця": панно Марії Буряк «Перед святом»


© 2015 Національний музей українського народного декоративного мистецтва: Умови використання матеріалів