Панно на склі Івана Сколоздри «Садок вишневий коло хати»


ПочатокПанно на склі Івана Сколоздри «Садок вишневий коло хати» (1988 р.)

Усі експонатиПроект «Музейний експонат місяця» 2014 року
присвячений 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка

     Експонатом місяця липня 2014 року визначено панно на склі Івана Сколоздри
«Садок вишневий коло хати» (1988 р.)

     Національний музей українського народного декоративного мистецтва володіє невеликою, але цікавою колекцією живопису на склі, в якій особливе місце займають роботи заслуженого майстра народної творчості України Івана Миколайовича Сколоздри (1934–2008 рр.).

     Народився митець 5 квітня 1934 року у селі Розвадів, на Львівщині. Свій творчий шлях художник розпочинав із роботи над скульптурними композиціями в кераміці,тематика яких була пов’язана з народними звичаями, побутом, історією, літературою та музикою. До живопису на склі митець звернувся тільки в середині 1970-х років.

     Іван Сколоздра згадував: «З часом захотілось чогось більшого, розкривати красу життя через колір. У глині я вже не міг сповна виразити свою душу, свої почуття, думки…».

     Живопис на склі у ХІХ–ХХ ст. набув поширення на Покутті, Гуцульщині, Буковині. Перші твори, які були написані у цій техніці – ікони. Образи на склі оздоблювали селянські помешкання, їх також встановлювали у придорожніх каплицях, але ніколи не ставили в церквах.

     Техніка малювання має свою специфіку: малюнок наносять на зворотній бік скла. Всі свої картини Іван Сколоздра виконував олійними фарбами, які розводив олією домашнього виробництва, на звичайному віконному склі. Попередньо наносив контур тушшю. Враховуючи нетривкість матеріалу, розміри робіт невеликі з вертикальною орієнтацією композицій

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

 

     Панно «Садок вишневий коло хати» є ілюстрацією вірша Т. Г. Шевченка – «В казематі» (1847 р).

«Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть…»

     У центрі композиції, біля хати, зображено родину, що сідає вечеряти. Вдалині, ліворуч – височіє церква, праворуч – летить янгол. Природа навколо квітне і вражає своєю декоративністю.

     У нижній частині композиції зображено групу селян, що повертаються з поля.

     Майстер використав чисті, насичені кольори: зелений, білий, синій, червоний та коричневий.

     Зображення фігур, природи – пластичне та умовне, але стилізація та увага до деталей роблять їх неповторними та яскравими.

Нікітіна Наталя

 

На початок

ПочатокПанно на склі Івана Сколоздри «Садок вишневий коло хати» (1988 р.)


© 2014 Національний музей українського народного декоративного мистецтва: Умови використання матеріалів