П.П.Верна. Скульптурна композиція «Мені тринадцятий минало...»


ПочатокП.П.Верна. Скульптурна композиція «Мені тринадцятий минало...»

Усі експонати

-->

Проект «Музейний експонат місяця» 2014 року
присвячений 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка

     Музейним експонатом лютого визначено скульптурну композицію «Мені тринадцятий минало...» 1947 року виконання, автором якої є відомий різьбяр з Київщини, заслужений майстер народної творчості України Петро Петрович Верна (1877–1966).

     Петро Верна народився на хуторі Гора недалеко від м. Бориспіль, куди згодом переїхав разом із родиною. Ще у дитинстві почав робити з дерева фігурки ляльок і вирізьблювати традиційні народні орнаменти. Але саме у скульптурі знайшов своє покликання.

     Майстер через усе життя проніс любов до поетичного слова Тараса Шевченка. Тому невипадково поезії Кобзаря присвятив багато своїх різьбярських робіт, що були виконані з деревини. Петро Верна створив велику портретну галерею скульптурних та барельєфних зображень поета. У колекції музею зберігаються ранні твори П. Верни на шевченківську тематику, серед яких –скульптура «Бандурист» 1912 року та невелика за розміром композиція «Сон» 1913 року за мотивами однойменного вірша. У постійнодіючій експозиції музею можна побачити одну з кращих робіт народного різьбяра – скульптуру «Перебендя» 1947 року, що також входить до шевченківського циклу.

     У композиції «Мені тринадцятий минало...» відчутні прагнення скульптора передати ліричний настрій героїв. Двоє підлітків – хлопець та дівчина – годують овець шматочками хліба. Обличчя їх усміхнені та спокійні. У вільній руці дівчини – палиця. Хлопець тримає у руці бриль, через плече у нього перекинута торбинка. Автор створює інтерпретацію епізоду автобіографічного вірша Т. Г. Шевченка, що був написаний поетом у 1847 році в Орській фортеці й увійшов до його знаменитої рукописної «Малої книжки». Петро Верна у своїй двофігурній скульптурній композиції зобразив Тараса Шевченка та подругу його дитинства Оксану Коваленко, відтворюючи такі рядки поетичного твору:

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

 
П. Верна. Фото кін. 1950-х рр

      «...А дівчина...
Прийшла, привітала,
Утирала мої сльози
І поцілувала...
Неначе сонце засіяло,
Неначе все на світі стало
Моє...
І ми, жартуючи погнали
Чужі ягнята до води»

натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

 
Скульптура «Мені тринадцятий минало...». 1947. Дерево, різьблення.

натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

 
Скульптура «Мені тринадцятий минало...» (фрагмент). 1947. Дерево, різьблення.

натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

 
Скульптура «Мені тринадцятий минало...». 1954. Дерево, різьблення

натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

 
Скульптура «Мені тринадцятий минало...» (фрагмент). 1954. Дерево, різьблення.

     До сюжету за мотивами цього вірша П. П. Верна звертався ще неодноразово. Наприклад, відомі дві схожі за композицією скульптури 1954 року із зображенням хлопчика, який з бриля годує жмутками соломи овець. Хоча вони і датуються одним роком, характер образу у кожній з них різний.

     У творах Петра Верни завжди присутні реалістичність зображення, виразність у передачі рис обличчя персонажів. Разом з тим, фігури його скульптур узагальнені та статичні.

Денисенко Н.

 

На початок

ПочатокП.П.Верна. Скульптурна композиція «Мені тринадцятий минало...»


© 2014 Національний музей українського народного декоративного мистецтва: Умови використання матеріалів