Вишитий РУШНИК, присвячений 100-річчю від дня смерті Т. Г. Шевченка. 1961 р.


ПочатокВишитий РУШНИК, присвячений 100-річчю від дня смерті Т. Г. Шевченка. 1961 р.

Усі експонати











































Проект 2014 року “Музейний експонат місяця”

     Музейний проект «Експонат місяця» 2014 року присвячується знаменній даті – 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка. Колекція Національного музею українського народного декоративного мистецтва володіє значною кількістю творів ХХ століття, в яких з великою майстерністю втілено образ і відображено творчість видатного сина українського народу. Професійні художники та народні майстри часто зверталися до цієї теми в різних видах декоративного мистецтва: килимарстві, ткацтві, вишивці, різьбленні по дереву, кераміці, художньому склі, порцеляні, декоративному розписі.

     Щомісяця в експозиції музею буде представлено твір, в якому автор мистецькими засобами чи то прямо, чи опосередковано ілюструє поетичні твори Т. Г. Шевченка.

     Експонатом січня 2014 року визначено вишитий РУШНИК, присвячений 100-річчю від дня смерті Т. Г. Шевченка. 1961 р.

 

 

     Автор рушника – Є.С. Олександренко – майстер художньої вишивки фабрики «Червоний Промінь» (с. Нові Санжари, Полтавська обл.). У 1971 році підприємство, як і всі інші вишивальні промисли Полтавської області, стало філією потужного на той час Виробничо-художнього об’єднання «Полтавчанка». Народні майстри та художники ретельно вивчали традиційну вишивку і використовували її класичні надбання у своїх творах. Досить часто у квіткові композиції рушників, які виконували для ювілейних виставок, пов’язаних з певними історичними особами чи подіями, органічно вводили дати, написи, символіку.

     Композиція на рушнику, присвяченому 100-річчю від дня смерті Т.Г. Шевченка, є традиційною: орнамент зосереджується переважно на кінцях рушника, середня частина майже вільна, не завантажена декором (лише невелика розкидка 7-пелюсткових квіток), по краю – обрамлення у вигляді в’юнкої гірлянди з листям і пуп’янками. Головна увага зосереджена на композиції розквітлого вазону, датах під ним (1861 і 1961) і рядках із Шевченкового «Заповіту»:

                    І мене в сім’ї великій,
                    В сім’ї вольній, новій,
                    Не забудьте пом’янути
                    Незлим тихим словом.

     Автор використовує характерну для переважної більшості вишиваних рушників Наддніпрянщини композицію дерева, квітки, вазона, що є узагальненим символом Дерева світу, Дерева життя, Дерева роду людського, символом невичерпної життєвої сили та вічного оновлення.

     Вишивка виконана складними за рисунком рушниковими швами. Спочатку на полотні малюють олівцем контур узору і вишивають його стебловим швом. Потім приступають до заповнення оконтурованих площ косою та прямою гладдю, качалочками, вівсюгом, кривулькою, меандром, суцільною гладдю тощо. Більші форми зашиваються дрібнішим швом, менші – густішим.

     Представлений рушник неодноразово експонувався на багатьох виставках, пов’язаних з ім’ям видатного українського поета і художника Т.Г. Шевченка.

Людмила Білоус

Фон сторінки: фото Юрій Krock

 

На початок





ПочатокВишитий РУШНИК, присвячений 100-річчю від дня смерті Т. Г. Шевченка. 1961 р.


© 2014 Національний музей українського народного декоративного мистецтва: Умови використання матеріалів