Початок ->Наукова діяльність ->Рішення





Рішення науково-практичної конференції
“Народний костюм як виразник національної ідентичності”

1. Наукова конференція “Народний костюм як виразник національної ідентичності” присвячена одній з найбільш цікавих складових народної культури, яка є свідченням багатства духовних цінностей кожного народу,його смаку, таланту та майстерності. У художньому ансамблі народного вбрання поєдналися мистецтво крою, ткання, вишивки, аплікації, вибійки,плетіння, обробки шкіри та металу.
   Розглянуто форми народного костюма, вплив світоглядних чинників на його естетику, розкрито етноідентифікаційну роль та обрядові функції його елементів.
   Проаналізовано художньо-стильові особливості декоративного оздоблення народних строїв, їх типологію, орнаментацію та символіку.
   Подано характеристику музейних колекцій, комплексів вбрання, їх окремих складових за регіональними та етнічними ознаками.
   Заслухано доповіді про використанню традицій у дизайн-проектуванні сучасного одягу, зокрема дитячого.
   Відзначено важливу роль музеїв України в науковому вивченні, збереженні та популяризації народного костюма та його складових.

2. Наголошено на необхідності подальшого вивчення та дослідження традиційного одягу українців, інших народів та етнічних груп, що проживають на території України, пропаганди його використання у сучасному вбранні. Цьому сприятиме розвиток традицій народного мистецтва, вивчення традиційної культури в школах, ліцеях, коледжах, вищих навчальних закладах.

3. Конференція наголошує на необхідності:
- створення Музею українського народного костюма на правах окремого відділу чи філії Музею українського народного декоративного мистецтва;
- видання каталогів музейних збірок традиційного народного одягу та його складових;
   
- фінансування музейних закладів з метою здійснення наукових експедицій та закупок предметів народного костюма;
- відновлення викладання в школах предмету народознавства;
- влаштування при музеях сувенірних крамниць, де можна було б придбати вироби традиційного народного мистецтва, зокрема вишиті сорочки.

4. Конференція підтримує звернення до:
- Чернігівської міської ради та обласного управління культури щодо виділення приміщення Музею народного декоративного мистецтва Чернігівщини, відділу Чернігівського історичного музею ім. В.Тарновського, експозиція якого знаходиться в Катерининській церкві, яка стала предметом суперечки церковних громад. Вхід до церкви блокується, працівники музею не мають доступу до музейних цінностей, чим створюється реальна загроза їх втрат;
- Міністерства культури та туризму України з ініціативою включення інноваційного проекту використання досліджень народної творчості “Подорожі до давніх хліборобських культур і традицій Східної Європи”, розробленого Товариством Коло-Ра та підтриманого майстрами, дослідниками та адміністраціями Київської, Черкаської, Вінницької, Житомирської, Івано-Франківської областей до державної програми розвитку туризму в Україні;
- Івано-Франківської обласної державної адміністрації про видання альбомів вишивок, підготовлених Свйонтек І. В. – “Гуцульські вишивки Карпат”, “Покутська вишивка”, “Мистецтво орнаменту”. Музей українського народного декоративного мистецтва Київ 18 листопада 2006 р.





 




Початок ->Наукова діяльність ->Рішення


© 2006 Музей українського народного декоративного мистецтва: Усі права захищені