Початок ->Виставки ->«Мистецька шевченкіана»

Мистецька шевченкіана

Пошук


Усі представлені виставки

     

     Під такою назвою у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відбувається виставка творів народного та декоративного мистецтва з фондів музею, присвячена знаменній даті – 200-річчю з дня народження видатного українського поета і художника Т.Г. Шевченка. Музей володіє значною кількістю творів ХХ століття, в яких з великою майстерністю втілено образ і відображено творчість геніального сина українського народу. Професійні художники та народні майстри часто зверталися до цієї теми в різних видах декоративного мистецтва: килимарстві, ткацтві, вишивці, різьбленні по дереву, кераміці, художньому склі, порцеляні, декоративному розписі.

Фрагмент експозиції

Фрагмент експозиції

     

     Найбільш ранніми творами музейної шевченкіани є скульптурні роботи Петра Верни 1912 – 1913 рр. («Кобзар», «Сон»). Петро Верна першим з народних майстрів відгукнувся на проголошений у 1918 р. «План монументальної пропаганди» і вирізав з дерева перше погруддя Т.Г. Шевченка, встановлене у 1921 р. у Броварах. 1947 року майстром були створені скульптури «Перебендя», «Мені 13-й минало».

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Сухорський А. Перебендя з поводирем. 1964 р.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Шум В. Катерина. 2004 р.

     

     У галузі дерев’яної скульптури шевченківську тему продовжили Антон Штепа, Михайло Міняйло, Андрій Сухорський та Віталій Шум. Антон Штепа у своїй творчості спирався на могутній пласт народної традиційної культури з її естетичними уявленнями про красу. Герої творів Т.Г. Шевченка були одними з найулюбленіших у доробку самобутнього майстра: «Йшов козак до Києва та й сів спочивати» (1966), «Ой, не п’ються пива-меди» (1978). У скульптурній композиції «У Крим по сіль» (1975) Антон Штепа зобразив малого Тараса з батьком.

     Скульптурні роботи Андрія Сухорського виконані в традиціях лемківського різьблення з прагненням до академічного професіонального різьблення. Шевченківська тематика широко представлена у творчості скульптора: «Ой три шляхи широкії» (1964), «Гайдамаки» (1967), «Мені 13-й минало» (1961), «Наймичка» (1960) та інші.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Бабенко Н. Килим з силуетом Т.Г. Шевченка.
1961 р.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Саєнко О. Реве та стогне Дніпр широкий.
1965 р.

     Народний художник України Олександр Саєнко у 1965 р. виконав панно в техніці інкрустації соломою «Т.Г. Шевченко. Реве та стогне Дніпр широкий»

     Не стояли осторонь шевченківської теми й керамісти: як народні майстри, так і професіональні художники. На початку ХХ ст. невеличкі скульптури та бюсти виготовили полтавські майстри Федір Чирвенко та Василь Поросний. Надзвичайно виразну, багатофігурну гротескну скульптурну композицію за поемою Т.Г. Шевченка «Сон» створила художниця Марієтта Левханян. Цій темі свою роботу присвятив і Омелян Желєзняк. Як і багато інших митців, керамісти найчастіше зверталися до вірша Т.Г. Шевченка «Мені 13-й минало». Проте кожен з них різноманітними зображальними засобами по-своєму відтворив поетичні рядки. Образи Тараса Шевченка та героїні його поеми «Катерина» присутні на декоративних тарелях, баклагах, пластах, створених відомими художниками.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

П. Верна. Скульптурна композиція Сон. 1913 р.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

П. Верна. Скульптурна композиція "Мені тринадцятий минало". 1947 р

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Ваза декоративна з портретом Т.Г.Шевченка. 1964 р. КЕКХЗ. Автор форми – Сарапова С.. Автор розпису – Тимченко М. Автор портрета– Голембовська С.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Тарілка декоративна «Соловейко в темнім гаї сонце зустрічає» 1964 р. Автор розпису – Павленко В.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Блюдо декоративне. 1961 р. КЕКХЗ. Автор розпису – Павленко В.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Тарілка декоративна «Шевченко-солдат» 1964 р. Віцько І.

     Завжди виразно шевченківська тематика звучала у творах килимарства. Серед кращих з них – килим київських художників Івана та Марії Литовченків «Т.Г. Шевченко та Україна» (1960). Сюжетні килими інших авторів ілюструють поетичні рядки творів Шевченка.

     Розділ вишивки і ткацтва на виставці представлений декоративними рушниками, панно, обкладинками для книг, виконаними художниками Сергієм Нечипоренком, Ганною Верес, Ганною Василащук, Іваном Нечипоренком тощо.

     Митці фарфорової галузі також зверталися до шевченківської теми. Декоративні вази, блюда, тарілки, розписані Марфою Тимченко, Вірою Павленко, Галиною Павленко-Черниченко, цікаві поєднанням портретних зображень і традиційного петриківського розпису. Скульптори-фарфористи Владислав Щербина (композиція «Мій Шевченко») та Микола Тригубов (композиція «Пам’яті Кобзаря») лаконічними засобами втілили свої задуми в матеріалі.

     Художнє скло представлено скульптурною композицією Мечислава Павловського «Мені 13-й минало» та декоративними блюдами Івана Аполлонова, Івана Зарицького, Павла Аверкова.

     

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Щербина В.Скульптурна композиція «Мій Шевченко». 1984 р.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Аронець. В. Мені тринадцятий минало. 1963 р.

     Велика шана до Кобзаря та любов до його творчості звучать у кожній роботі митців українського народного та декоративного мистецтва.

     Виставка працювала до 30 березня 2014 р.

Людмила Білоус Content-type: text/html CGI Error

CGI Error

Cannot open file 'msid_DB': No such file or directory


На початок





Початок ->Виставки ->«Мистецька шевченкіана»


© 2014 Національний музей українського народного декоративного мистецтва. Умови використання матеріалів