Київ, вул. Лаврська, 9, корпус 29      Тел./факс: 280-13-43

Пн Ср Чт Пт Сб Вс: 10 - 18 год., Вт - вихідний

 

 

Контакти

Розсилка новин

Відгуки

Каталог виставок, 2014 р.

     До архівів виставок попередніх років

«Чайник як привід для бесіди»

     Національний музей українського народного декоративного мистецтва 12 грудня 2014 року презентує початок культурно-мистецького проекту «Чайник як привід для бесіди», який відбуватиметься в грудні 2014 – січні 2015 років. Після тривалої перерви музей повертається до формату живого спілкування за чашкою чаю.

     Проект передбачає декілька заходів. 12 грудня відбудеться відкриття виставки чайників із музейної колекції кераміки та презентація авторських робіт сучасних художників-керамістів. На виставці представлено 25 глиняних чайників та понад 30 предметів дитячого чайного сервізу з колекції музею. Другу, найбільшу, частину експозиції складає виставка сучасних художників-керамістів. Понад 30 митців України представили свої твори. У виставкових залах музею оселилися чайники з міст Києва, Львова, Черкас, Червонограда Львівської обл., Ужгорода, Ржищева Рівненської обл., с. Решетилівки Полтавської обл. Відомі художники, знані в Україні та за її межами майстри-керамісти та молоді художники, які тільки починають заявляти світові про свої таланти, презентують фантазійні твори в залах музею.

     Виставка працюватиме до 20 січня 2015 р.

«КВАДРА міні-метал»
Ювелірне – мистецтво – міні-емалі

     28 листопада 2014 р. о 16.00 в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відкривається виставка «КВАДРА міні-метал. Ювелірне – мистецтво – міні-емалі». Ідейним натхненником та ініціатором проведення виставки є відомий київський ювелір та емальєр, член Національної спілки художників України, учасник міжнародних симпозіумів та виставок Віталій Хоменко.

    Твори, що представлені на виставці, оригінальні за стилістичним та образно-пластичним вирішенням, цікаві широтою асоціативності та тематичного діапазону, оригінальністю авторської думки.

    У виставці беруть участь визнані метри у цій царині: С. Вольський (м. Львів), Ш. Пержан і К. Кравчук (м. Чернівці), В. Балибердін (м. Київ).

    Також в експозиції репрезентовано кращі ювелірні здобутки таких талановитих художників: А. Шерстюк (м. Берлін), С. Дрокін (м. Харків), О. Гаркус (м. Косів), С. Аленгоз (м. Донецьк). Творі мистців відзначаються прогресивним пластичним мисленням, тяжінням до декоративізму, поєднанням різноманітних матеріалів і технік, а також окремих цікавих конструкторських знахідок.

     Виставка працюватиме до 25 січня 2015 р.

 

Пам'яті народного художника України
Альберта Балабіна
(1934–2004)

     З 15 листопада 2014 року у залах Національного музею українського народного декоративного мистецтва представлена розширена експозиція творів видатного київського художника А. Балабіна до 80-річчя від дня народження. Це скульптурні твори та експериментальні композиції зі скла та кришталю.

     

     Мистецтво Альберта Григоровича Балабіна – явище унікальне. Він однаково майстерно працював як художник, створюючи ескізи своїх майбутніх творів, і як майстер-склодув, втілюючи образи в матеріалі, віртуозно володіючи склодувною трубкою і пінцетом, ножицями і щипцями для обробки скла. На відміну від багатьох інших художників, він самостійно, без допомоги майстрів-склодувів, здійснював задумані проекти, створював унікальні зразки, які належать до раритетних. Колекція нашого музею нараховує понад 120 високохудожніх авторських творів кінця 1960-х – початку 1990-х років.

     Творчий доробок А. Балабіна багатогранний. Це анімалістична скульптура, пластичні об'єми, декоративно-просторові композиції. У своїй творчості художник звертався до скарбниці українського народного мистецтва, зокрема гутництва XVII–XVIII ст., українського фольклору.

     Виставка працюватиме до 18 грудня 2014 року.

     Перейти на сторінку виставки

     

 

Нові надходження музею. 2009 – 2014.

     З 13 жовтня у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва працює виставка «Нові надходження музею. 2009–2014», яка присвячена 60-річчю діяльності музею як самостійної установи. Колекція музею почала формуватися ще на початку ХХ століття у складі відкритого у 1899 році першого у Києві загальнодоступного музею – Міського музею старожитностей і мистецтв (нині – Національний художній музей України).

     На виставці представлені твори народного та декоративного мистецтва України, які надійшли до музею у 2009 – 2014 роках. За цей час збірка зросла на 1986 предметів. Надходження відбувалися різними шляхами: подарунки авторських робіт від художників, чиї виставки експонувалися в музеї; пам’ятки, що були передані з митниці; дарунки творів мистецтва від власників і колекціонерів.

     Представлені твори художнього ткацтва, вишивки, батику, декоративного розпису, народного іконопису, писанкарства. Серед них роботи художників Т. Мисковець, Н. Гронської, Л. Жоголь, Н. Борисенко, М. Семесюк, С. Бутковської, Г. Михайличенко, М. Базак, Г. Попової, М. Кирницької, О. Пушкарьова, В. Корчинського, О. Клименка, Р. Селівачова та ін.

     Виставка працюватиме до 25 листопада 2014 року.

Сергій Савченко. «Екзистенція в площинах паперу та природних об'ємних форм»

     3 жовтня 2014 р. о 16.00 в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відкрилася персональна виставка заслуженого художника України Сергія Савченка (м. Одеса) «Екзистенція в площинах паперу та природних об'ємних форм».

     Сергій Олександрович народився у 1949 р. в Одесі, закінчив Одеське художнє училище. На початку 1980-х років приєднався до гурту одеських нонконформістів.

     Починаючи з 90-х років ХХ ст., він бере активну участь у багатьох виставках, фестивалях, бієнале як в Україні, так і за її межами. Також художник є одним із засновників одеської «Просвіти», «Південної Громади» та Народного Руху України (м. Одеса). Належить до числа засновників творчих об’єднань «Мамай», «Човен», «НАМ» (Національна асоціація мистців), є почесним членом Києво-Могилянської Академії.

     Виставка працюватиме до 26 жовтня 2014 р.

 

 

«Дерево життя»
Персональна виставка творів Володимира Балибердіна

     З 22 вересня по 5 жовтня 2014 р. в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва працювала персональної ювілейної виставки «Дерево життя» члена Національної спілки художників України та Спілки дизайнерів України Володимира Івановича Балибердіна.

     Художник живе в місті Києві, очолює секцію декоративно-прикладного мистецтва Київської організації Національної спілки художників України. В галузі декоративно-прикладного мистецтва автор працює понад 40 років, створює ювелірні прикраси та об’єкти для оздоблення інтер’єрів.

     Виставка «Дерево життя» – ретроспективна: вона надає можливість ознайомитися з творчістю автора від початку до сьогодення. Особливою сторінкою у творчості В. Балибердіна є використання українського орнаменту в ювелірному мистецтві. Художник створює унікальні різьблені прикраси, використовуючи такі матеріали як перламутр, кістка.

     В. Балибердін є куратором та організатором авторського проекту «Діалог з природою». Твори художника зберігаються в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва, Музеї історичних коштовностей України та в приватних колекціях у різних країнах світу.

 

Сергій Лиховид. «Electrum Modern».
Персональна виставка творів

     5 вересня о 16.00 в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відкривається персональна виставка творів члена Національної спілки художників України Сергія Лиховида (м. Одеса) «Electrum Modern».

     Сергій Лиховид народився у 1974 р. , закінчив Луганське державне художнє училище у 1994 р. і з того часу веде активну виставкову діяльність. Був автором та ініціатором таких арт проектів, як « Захід - Сходу» (1997), «FishFicton» (1998) «ElectroCiti» (1999), у яких він намагався об’єднати театр, музику та живопис.

     З 2003 р. митець живе і працює в Одесі, активно бере участь у численних виставках, фестивалях сучасного мистецтва, є одним з ідеологів і засновників нового напрямку в мистецтві – Езотеричний Футуризм.

     У 2013 р. брав участь у ІІ Міжнародному фестивалі емалі в Києві, де зміг представити декілька своїх творів. Виставка «Electrum Modern» надає можливість ознайомитися з новими роботами художника, виконаними за останні 3 роки в складній та непередбачуваній техніці гарячої емалі.

 
     Виставка працювала з 5 по 26 вересня.

 

     Перейти на сторінку виставки

 

Виставка «Немеркнучий світ петриківського розпису»

     З 20 червня 2014 р. Національний музей українського народного декоративного мистецтва презентвав виставку «Немеркнучий світ петриківського розпису».

     Петриківський декоративний розпис – це самобутній пласт культури українського народу, визнаний у світі як феномен національного мислення та художнього уявлення. У 2013 р., під егідою ЮНЕСКО, Петриківському розпису надано статус всесвітньої нематеріальної культурної спадщини людства.

     Музейна колекція петриківського розпису охоплює період з 1913 року до початку ХХІ століття і дозволяє простежити розвиток творчої манери як кожного окремого майстра, так і напряму в цілому.

     На виставці буде представлено петриківський розпис: від «мальовки» – до декоративних панно, що презентує творчість понад 30 митців, серед яких класики петриківського орнаментального мистецтва: заслужені майстри народної творчості України Т. Пата, Н. Білокінь, Ф. Панко, В. Соколенко і народні художники України – Г. Самарська та А. Пікуш.

     Виставка працювала до 1 вересня 2014 р.

 

Розширена експозиція творів Андрія Сухорського

     У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва було представлено розширену експозицію творів заслуженого майстра народної творчості України, члена Національної спілки художників України Андрія Петровича Сухорського, якому в цьому році виповнюється 85 років.

     Техніку різьблення по дереву Андрій опанував ще в дитинстві, коли навчався у свого батька – Петра Івановича Сухорського, який володів цією майстерністю. Таким чином мистецтво різьби по дереву передавалося від покоління до покоління та ставало родинною справою.

     Основним напрямком творчої діяльності Андрія Сухорського була кругла різьба, зокрема скульптура малих форм. До ранніх його творів належать зображення птахів і тварин – орлів, лелек, оленів, кабанів, кіз, серн, лисиць. Анімалістична скульптура взагалі була поширена серед лемківських майстрів.

     Виставка працювала до 5 жовтня 2014 р.

     Перейти на сторінку виставки

 

«Ніна Матвієнко очима Галини Забашти»
Сценічний концертний костюм
16 травня – 15 червня 2014 р.

     

     Сценічний образ будь-якого актора формують три складові: особистість самого артиста, репертуар та його візуальний образ.

     Виставка задумана і втілена, як своєрідний літопис становлення на сцені непересічної творчої особистості народної артистки України Ніни Матвієнко, зафіксований у сценічних концертних строях художниці Галини Забашти та художніх фотопортретах фотографа-дизайнера Костянтина Сачека.

     Перейти на сторінку виставки

 

«Ікони святих воїнів»
Софія Атлантова та Олександр Клименко

     З 30 квітня в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відкрита виставка «Ікони святих воїнів» подружжя художників Софії Атлантової та Олександра Клименка (м. Київ), які працюють у галузі іконопису та церковного малярства, творчо використовуючи традиції візантійського, давньоруського та українського середньовічного мистецтва.

     Оборона рідної землі, захист слабкого, жертовна смерть за ближнього навіть у наш час є не менш важливими, ніж у минулому. Це не просто обов’язок, а й богоугодна справа. Для християнина прикладом цьому є не світський герой, але святий-воїн, який зміг власним життям показати можливість досягнення святості, не відмовляючись від свого фаху. Всім українським воїнам – захисникам рідної Вітчизни – присвячується ця виставка.

     Ікони, написані художниками, знаходяться у багатьох церквах України та за кордоном, а також зберігаються у музейних колекціях.

     Перейти на сторінку виставки

 

Мистецька шевченкіана»
До 200-річчя з дня народження Т.Г. Шевченка

     З 27 лютого у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відкрита для відвідування виставка «Мистецька шевченкіана», присвячена знаменній даті – 200-річчю з дня народження видатного українського поета і художника Т.Г. Шевченка. Виставка побудована на матеріалах музейної колекції, що включає значну кількість творів ХХ століття, в яких з великою шаною і майстерністю втілено образ і відображено творчість Тараса Шевченка. Професійні художники та народні майстри часто зверталися до шевченківської теми в різних видах декоративного мистецтва: килимарстві, ткацтві, вишивці, різьбленні по дереву, кераміці, художньому склі, порцеляні, декоративному розписі.

     Найбільш ранніми творами є скульптурні роботи початку ХХ століття Петра Верни, Федора Чирвенка та Василя Поросного, виконані в дереві та глині.

     Друга половина ХХ століття представлена багатьма відомими іменами митців: Олександр Саєнко, Андрій Сухорський, Іван та Марія Литовченки, Антон Штепа, Сергій Нечипоренко, Надія Бабенко, Ганна Верес, Іван Зарицький, Іван Аполлонов, Владислав Щербина, Оксана Грудзинська, Ніна Федорова, Марфа Тимченко, Марія Примаченко та інші.

     Виставка працюватиме до 27 квітня 2014 р.

     Перейти на сторінку виставки

 

«Оксанина лялька»
Авторські ляльки Оксани Смереки-Малик

     11 квітня о 16.00 у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відкривається виставка «Оксанина лялька», яка презентує авторські ляльки Оксани Смереки-Малик (м. Львів).

     Оксана СМЕРЕКА-МАЛИК – директор Художнього ліцею при Львівській національній академії мистецтв. За фахом філолог-романіст. Лялькарка, писанкарка. Співавтор 3-метрової ляльки-мотанки, що увійшла до книги рекордів України, виготовленої у Львові на завершення фестивалю Етнолялька 2011. Член журі республіканських конкурсів народних ляльок та Параду вишиванок. Авторка кількох поетичних книг, дипломантка ХІІ літературного конкурсу імені Мирона Утриска.

     Виставка працюватиме до 10 травня 2014 р.

     Перейти на сторінку виставки

 

«Любіть Україну мою!»
Виставка творів І.С. Сердюка.

     4 квітня 2014 р. Національний музей українського народного декоративного мистецтва презентує виставку «Любіть Україну мою!», на якій представлені твори Івана Сергійовича Сердюка – члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України, відмінника народної освіти України.

     Іван Сергійович Сердюк народився 1936 року на Черкащині. У 1960 році закінчив Косівське училище прикладного та декоративного мистецтва за спеціальністю «майстер з художньої обробки деревини». Після закінчиння Уманського державного педагогічного інституту отримав спеціальність вчителя трудового навчання та математики. З 1978 по 2010 р працював старшим викладачем Уманського державного педагогічного університету ім. Павла Тичини.

     Виставка працюватиме до 27 квітня 2014 р.

     Перейти на сторінку виставки

 

Ніна Саєнко. Виставка творів

     24 січня 2014 р. Національний музей українського народного декоративного мистецтва презентував виставку творів, на якій були представлені гобелени, килими, мозаїки соломою, малярство на тканині Ніни Саєнко – заслуженого діяча мистецтв України, члена Національної спілки художників України, Національної спілки майстрів народного мистецтва України.

     Представлені в експозиції твори виконані в національному стилі з глибинним проникненням у закодований світ древньої символіки і знакових систем.

     Творчість Ніни Саєнко є презентацією декоративного мистецтва, призначеного для оформлення сучасних інтер’єрів, просторових архітектурних ансамблів. Вона вагомо заявлена в багатьох музейних колекціях і приватних зібраннях.

     Під час експонування виставки передбачаються авторські екскурсії Ніни Саєнко, ознайомлення з численними публікаціями про її творчість та творчість родини Саєнків, перегляд відеофільмів, майстер-класи з мозаїки соломою.

     Виставка працювала до 12 лютого 2014 р.

     Перейти на сторінку виставки

 

 

     

     

© 2014 Національний музей українського народного декоративного мистецтва.    Умови використання матеріалів