Ікона пророка Іоанна Хрестителя (Предтечі) ХVІІІ ст.


ПочатокПроект "Експонат місяця": Ікона пророка Іоанна Хрестителя (Предтечі) ХVІІІ ст.

Усі експонати

     Експонатом листопада 2016 року визначено Ікону пророка Іоанна Хрестителя (Предтечі) ХVІІІ ст., Україна (Чернігівщина ?).

     Національний музей українського народного декоративного мистецтва володіє невеликою, але досить цікавою колекцією народних ікон. Однією з останніх ікон, що надійшли до музейної колекції 2015 року, є старообрядова ікона пророка Іоанна Хрестителя (Предтечі).

     У перекладі з єврейської ім’я Іоанн означає «Божа благодать, милість». Після Діви Марії він найбільш шанований святий.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Ікона пророка Іоанна Хрестителя. ХVІІІ ст.
Дошка, дві торцеві шпуги. Грунт крейдовий, поволока, левкас, олія, золочення, тиснення. 40х33,7.

     Іоанн Хреститель (Іоанн Предтеча згідно Євангелію) – найближчий попередник Ісуса Христа, сповістивший про прихід Месії, родич Ісуса Христа по материнській лінії. Жив у пустелі аскетом, проповідував хрещення і покаяння іудеїв. Хрестив у водах Йордану Ісуса Христа, був обезглавлений за наклепом іудейської царівни Іродіади та її дочки Соломії. На його честь встановлені свята: 6 жовтня – Зачаття, 7 липня – Різдво, 11 вересня – Усікновення глави, 20 січня – Собор Іоанна Хрестителя у зв’язку зі святом Хрещення.

     На музейній іконі – поясне зображення Іоанна Предтечі. У лівій руці святий тримає розгорнутий сувій («хартію»), що говорить про початок проповіді, та чашу з Богонемовлям Христом, що є натяком на його пророчі слова про Месію Ісуса. Вказівним пальцем правої руки Іоанн вказує на Ісуса.

     Святого зображено з довгим волоссям до плечей та бородою. Одягнений він у червоний хітон та зелений гіматій. Навколо голови – контурний німб, поруч написи: ліворуч – «СŤЫЙ ПРОРОКЪ», праворуч – «ІωАННЪ ПРЕДОТЄЧА».

     Тло ікони позолочене, декороване тисненим рослинним орнаментом у стилі українського бароко. Рамку ікони окреслено вузькими смугами червоного, чорного та білого кольорів.

     Реставровано ікону 2015 року музейним реставратором Марією Лашкевич.

Олена Шестакова

 

На початок





ПочатокПроект "Експонат місяця": Ікона пророка Іоанна Хрестителя (Предтечі) ХVІІІ ст.


© 2016 Національний музей українського народного декоративного мистецтва: Умови використання матеріалів