Ікона «Успіння Пресвятої Богородиці»


ПочатокПроект "Експонат місяця": Ікона «Успіння Пресвятої Богородиці» початку ХІХ ст.

Усі експонати

     Музейним експонатом серпня визначено ікону «Успіння Пресвятої Богородиці» початку ХІХ ст.

     Кінець земного життя Божої Матері та переселення її в Царство Небесне – одне з найдавніших, найважливіших і найбільш шанованих свят (день вшанування Успіння – 28 (15 за ст. ст.) серпня), що виникло в Єрусалимі приблизно в V ст. Тоді ж з'являється і перша іконографія.

     Богородичний культ в Україні має глибоке коріння і був привнесений з Візантії. Тема Успіння у християнській Богородичній традиції займає особливе місце, оскільки воно, як і Воскресіння Христове, символізує перемогу над смертю і возвеличує неземне життя. Сам термін «успіння», на відміну від «смерті», більш ширше поняття, близьке за своїм змістом до “умиротворення”.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

 

     Згідно апокрифів, після Вознесіння Христового Богородиця залишилася під опікою апостола Іоанна. Вона часто приходила молитися до Гробу Господнього і під час одного з таких візитів архангел Гавриїл сповістив її про наближення зустрічі із Сином. З радістю сприйняла Марія цю звістку і попросила Господа зібрати біля себе апостолів. Ці перекази лягли в основу іконографічної традиції: зазвичай Богородицю зображують на ложі в оточенні 11 або 12 апостолів на чолі з Петром і Павлом, позад неї – фігуру Ісуса Христа, який тримає на руках душу Діви Марії у вигляді дитини.

     Ікона, ймовірно, початку ХІХ ст. і походить із Західної України (атрибуція Шестакової О. І.). До музейної колекції надійшла 2005 року з Київської регіональної митниці.

     Композиційно зображення на іконі складається з трьох частин. На передньому плані, з двох сторін, зображені Святий Антоній та Феодосій Печерські – покровителі Києво-Печерської лаври. По центру, навколо ложа Богородиці, двома групами розташовані 12 апостолів: шість – біля голови, п’ять – в ногах і один на задньому плані. Ложе, на якому упокоїлася Марія, складається з двох ярусів і нагадує мощевик, у нижній частині якого зображена велика книга темного кольору. Позад ложа – Ісус Христос, що тримає на руках сповите немовля. Обабіч нього два ангели з покровою на руках застигли в готовності прийняти душу Марії. У верхній частині – Бог-Отець з розпростертими руками. Подія відбувалася в домі Іоанна Богослова в Єрусалимі, тому на іконі присутні зображення архітектурних споруд. Композиція обрамлена широкою каймою, верхня частина ікони орнаментована квітами.

     

Марина Самойленко

     

 

На початок





ПочатокПроект "Експонат місяця": ікона «Успіння Пресвятої Богородиці» початку ХІХ ст.


© 2015 Національний музей українського народного декоративного мистецтва: Умови використання матеріалів