Картина народного художника України К. В. Білокур «Будьте здорові, з урожаєм!» 1954 р.


ПочатокКартина народного художника України К. В. Білокур «Будьте здорові, з урожаєм!» 1954 р.

Усі експонати


























Проект 2013 року “Музейний експонат місяця”

     Експонатом місяця листопада 2013 р. визначено картину народного художника України К. В. Білокур «Будьте здорові, з урожаєм!» 1954 року

     Національний музей українського народного декоративного мистецтва володіє унікальним зібранням творів народного художника України К. В. Білокур, створених у період з 1935 по 1960 рр. Це 37 великих і малих за розміром живописних полотен, акварелей та малюнків олівцем.

атисніть, щоб одержати збільшене зображення.

 

     Формування колекції творів художниці розпочалося з 1954 р., коли після закупок Міністерством культури УРСР та із Центрального будинку народної творчості її живописні полотна почали надходити до музею. Це були найбільш відомі сьогодні твори, які і лягли в основу музейної колекції. Серед них такі шедеври, як «Цар-колос» (1949), «Декоративне панно» (1945), «Буйна» (1944–1947), «Колгоспне поле» (1948–1949); натюрморти «Привіт урожаю» (1946), «Квіти і горіхи» (1948), «Снідання» (1950), «Квіти, яблука і помідори» (1950), «Кавун, морква, квіти» (1951); малюнок олівцем «Колгоспниця» (1949) та інші. Упродовж багатьох років музей постійно проводив роботу по формуванню колекції: закуповував роботи через закупівельну комісію Міністерства культури УРСР як при житті Катерини Василівни, так і після її смерті.

     Визначною подією для української культури стала на початку 1971 року ювілейна виставка творів К. В. Білокур до 70-річчя від дня народження, що експонувалась у Державному музеї українського образотворчого мистецтва. Координатором цієї виставки став Державний музей українського народного декоративного мистецтва на чолі з його тодішнім директором Василем Георгійовичем Нагаєм. На виставці було репрезентовано 62 твори художниці як із музеїв України, так і запозичених у приватних осіб. Вперше творчий доробок художниці був представлений так повно. Саме на цій виставці широкому загалу було представлено картину «Будьте здорові, з урожаєм!» 1954 року. По завершенні виставки до музею був направлений дарчий лист від подружжя Григорія Єгоровича та Марії Леонтіївни Кулішів Цим листом вони передавали картину в дарунок музею. За їх словами, художниця назвала свою роботу «Багата і щедра полтавська земля». У листі дарувальники розповіли історію свого знайомства з Катериною Василівною та створення цієї картини:

     «…Ми обоє у той час працювали у Шрамківському райкомі КП України… і …були особисто знайомі з Катериною Василівною, часто бували у неї, а дружина була для неї близькою і щиросердною подругою, з якою ділилася творчими задумами, допускала її у свій робочий кабінет...», «…У 1951 році на мальовничій природі стадіону селища Шрамківка була влаштована виставка, на яку була запрошена і Катерина Василівна. За нею їздила Марія Леонтіївна і вони вдвох на виставці провели увесь день. Катерина Василівна була надзвичайно рада і схвильована такою повагою, а також побаченим багатством колгоспів району, красиво оформленими павільйонами, морем квітів, цікавими виступами гуртків художньої самодіяльності...». Саме тоді і зародилось у художниці бажання написати картину: «Хочу про все, що тут побачила, про землю щедру і багату Полтавську написати картину і подарувати її райкому партії…» – із листа подружжя Кулішів від 29 травня 1971 р. (лист зберігається в архіві музею). За кілька років потому художниця втілила у життя свій задум і підписала на звороті: «Картину під назвою Будьте здорові з урожаєм присвячую Шрамківській районній КП К. Білокур с. Богданівка на Черкащині квітень 1954 р.»

     З цієї картини постає перед нами образ омріяного мисткинею світу, де результатом праці є добробут, де все на межі реальності потопає у феєрії квітів. У натюрморті художниця використала вже раніше знайдений нею композиційний прийом – гірлянда квітів, на вершині якої великі колоски стиглої пшениці та вівса. Серед квітів, у центрі композиції – щойно випечена паляниця з відрізаним окрайцем, поруч – дари «щедрої і багатої Полтавщини»: картопля, цукровий буряк, груші, яблука, абрикоси, кавун, грона синього винограду та кетяги калини, як у гірлянді, так і серед плодів. Поруч з паляницею – повна чашка журавлини, пляшка коньяку з маленьким гранчаком, та відрізана скибка кавуна. Ретельно виписавши кожну деталь зображуваного, художниця створила на полотні багатобарвний колорит багатства плодів щедрої осені. І, як завжди, у нижньому правому куті підписала свою роботу: «Катерина Білокур».

Олена Шестакова

 

На початок





ПочатокКартина народного художника України К. В. Білокур «Будьте здорові, з урожаєм!» 1954 р.


© 2013 Національний музей українського народного декоративного мистецтва: Умови використання матеріалів