Початок ->Колекція ->Українські витинанки


Витинанки

Пошук

Усі розділи колекції



Витинанки Віри Вовк.

     

     Витинанки — один із видів українського народного декоративного мистецтва, що має глибокі й багаті традиції. Це сюжетні та орнаментальні прикраси житла, ажурно або силуетно витяті ножицями, вирізані ножем з білого й кольорового паперу. їх використовували для прикрашання стін, вікон, полиць, груб, коминів, печей.


Корчинський В.Л. (1955 р.н.) Київ.
Витинанка "Яблунька Бойчука". 2001.


     Українські народні паперові витинанки як прикраси сільських хат з'являються у середині XIX ст. незалежно від писарських і дворянських витинанок. Орнамент традиційних витинанок здебільшого геометричний і рослинний, трапляються також антропо- та зооморфні фігурки, зображення предметів побуту, архітектури тощо. Папір при витинанні складали вдвоє, вчетверо, увосьмеро, що дозволяло створити сталі структури, композиції.

     Витинанки кінця XIX — початку XX ст. вирізняються високою художньою майстерністю. У кожному регіоні та в багатьох осередках вони набули своєрідних локальних рис щодо трактування матеріалу, форми, силуету, технічної вправності, відчуття ритму, пропорцій, симетрії, багатства орнаментики.
Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.


Батюк С.Я.
с. Солівка Тернопольської обл.
Витинанка. 1964.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.


Кушнір Н.П.
с. Саїнка Могилів-подільського р-ну Вінницької обл.
Витинанка. 1970.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.


Глущенко П.І. (1908 - 1983)
м.Київ
Декоративне панно. 1966.

     Сучасні витинанки перестали бути лише селянськими виробами та хатніми прикрасами. У 20—30-ті роки їх використовували для оздоблення клубів, читалень, стіннівок і плакатів. З 60-х років витинанки експонуються на виставках, їх застосовують для оформлення поліграфічної продукції.






 

На початок





Початок ->Колекція ->Українські витинанки


© 2006 Музей українського народного декоративного мистецтва: Умови використання матеріалів